Under 13½ 19/20

(ON/AFTER 01/07/2006)

Results will be posted via Twitter

THE D’ALTON, CORN CHOLMCILLE, AND ENNIS CUPS
(I.E. OUR U13.5 FOOTBALL AT A, B, AND C LEVELS)
WILL BE PLAYED UNDER A NEW FORMAT THIS YEAR.
The aim is to increase participation, and give every member of each school’s panel the opportunity to play in every game. We want to eliminate the dispiriting spectacle of 10/12 subs (and sometimes more) sitting unused throughout games.

The arrangements are as follows:

  1. 15-a-side as usual.
  2. Each game will last 70 minutes, and will be divided into 3 segments: 25 mins – 20 mins – 25 mins
  3.  The scores in segments 1 + 3 will count towards the final score.
  4. The middle 20 minutes will NOT count towards the final score, and all the subs will play in this segment.
  5. Each player fouled takes his own free.
  6. 2 touch rule applies i.e. a player can take 1 solo + 1 bounce or 2 solos, and must then release the ball. N.B. If a player deliberately drops the ball or loses control after he has taken 2 touches, then another player must touch the ball before the original player can touch the ball again.

UNDER 13.5 A
DANSKE BANK D’ALTON CUP
COORDINATOR: MARTIN MCCONNELL
2018/19 WINNERS: ST PATRICK’S MAGHERA

GROUP A                                              GROUP B
St Mary’s Magherafelt                              St Patrick’s Cavan
St Mary’s CBS Belfast                               Omagh CBS
St Colman’s Newry                                    St Patrick’s Armagh
St Eunan’s Letterkenny                            St Patrick’s Maghera
Inis Eoghain                                                St Patrick’s Academy Dungannon

GROUP C
St Ronan’s Lurgan
St Macartan’s Monaghan
Abbey CBS
St Michael’s Enniskillen

** DEADLINE FOR GROUP GAMES – FRIDAY 28 FEBRUARY**

UNDER 13.5 A
DANSKE BANK JJ REILLY CUP
(FORMERLY THE NANNERY CUP)
COORDINATOR: MARTIN MCCONNELL
2018/19 WINNERS: OMAGH CBS
BLITZES WEEK BEGINNING: MONDAY 09 MARCH

BLITZ A                         BLITZ B
IN CLOGHAN               IN GLEN MAGHERA

UNDER 13.5 B
DANSKE BANK CORN CHOLMCILLE
COORDINATOR: SEAN O’CONNOR
2018/19 WINNERS: OLSS CASTLEBLAYNEY

GROUP A                                GROUP B
St Pius X Magherafelt                OLSS Castleblayney
Gleann na Ró                               Patrician Carrickmacross
St Louis’ Ballymena                    St Paul’s Bessbrook
Holy Trinity Cookstown            St Malachy’s Castlewellan

GROUP C
Aquinas Belfast
OLASP Knock
St. Patrick’s Downpatrick
St. Joseph’s Donaghmore

** DEADLINE FOR GROUP GAMES – FRIDAY 07 FEBRUARY**

UNDER 13.5 C
DANSKE BANK ENNIS CUP
(FORMERLY THE IRISH NEWS CUP)
COORDINATOR: SEAN DALY
2018/19 WINNERS: LORETO COLERAINE

GROUP A                                    GROUP B
De La Salle Belfast                         Loreto Coleraine
Rathmore Belfast                            Holy Cross Strabane
St Malachy’s Belfast                        St Columb’s Derry
St Louis’ Kilkeel                               St Conor’s Clady/Kilrea
St Mark’s Warrenpoint

GROUP C
St Joseph’s Crossmaglen
St Patrick’s Keady
Virginia College
St Ciaran’s Ballygawley

** DEADLINE FOR GROUP GAMES – FRIDAY 28 FEBRUARY**

UNDER 13.5 D
DANSKE BANK O’DOHERTY CUP
(FORMERLY THE FAUL CUP)
COORDINATOR: TOMMY RODGERS
2018/19 WINNERS: ABBEY VS DONEGAL

ENTRIES SO FAR
Coláiste Feirste
Dún an Rí Kingscourt
Coláiste na Carraige
Glenties CS
Rosses CS Dungloe
St Joseph’s Newry
Dean Maguirc Carrickmore
Sacred Heart Omagh

** MORE ENTRIES STILL BEING ACCEPTED **
DEADLINE FOR ENTRIES – MONDAY 16 DECEMBER
Format of competition to be decided upon once all entries finalised and will be communicated to schools in advance

UNDER 13.5 E
DANSKE BANK FR MALLON CUP
COORDINATOR: RICHARD THORNTON
2018/19 WINNERS: COLÁISTE OIRIALL MONAGHAN
BLITZES WEEK BEGINNING: MONDAY 10 FEBRUARY

BLITZ A                                               BLITZ B
IN DLS DOWNPATRICK                      IN OWENBEG
De La Salle Downpatrick                       Lumen Christi Derry
St Patrick’s Banbridge                            St Mary’s Limavady
Lismore Craigavon                                  St Patrick’s Dungiven
Gaelcholáiste Dhoire Dungiven

BLITZ C                                              BLITZ D
IN BALLYMENA                                    IN MONAGHAN
Cross & Passion Ballycastle                  Beech Hill Monaghan
St Benedict’s Randalstown                   Coláiste Oiriall Monaghan
St Killian’s Garron Tower                      Breifne College Cavan

BLITZ E
IN ST PATRICK’S DUNGANNON
St Joseph’s Coalisland
St Patrick’s Dungannon
Dungannon Integrated
St Kevin’s Lisnaskea

 

UNDER 13.5 F
DANSKE BANK FLYNN CUP
COORDINATOR: CARL MCCABE
2018/19 WINNERS: GAELCHOLÁISTE DHOIRE DUNGIVEN
BLITZES WEEK BEGINNING: MONDAY 02 MARCH

BLITZ A                                                   BLITZ B
IN OWENBEG                                             IN MUSA
Dominican Portstewart                              St John’s Dromore
St Joseph’s Derry                                         St John The Baptist Portadown
Oakgrove Integrated Derry                       St Catherine’s Armagh
Sperrin Integrated Magherafelt                Blessed Trinity Belfast

BLITZ C                                                   BLITZ D
IN THE DUB QUB                                      IN THE DUB QUB
Crumlin Integrated                                      St Patrick’s Lisburn
Edmund Rice Glengormley                        St Joseph’s Belfast
Parkhall Antrim                                             St Colman’s Ballynahinch
St Columbanus’ Bangor                               Shimna Integrated Newcastle
St Colm’s Twinbrook                                   All Saints Belfast

Sorry no fixtures or match results

Sorry no match reports have been found